Gydomosios vonios

Gydomosios vonios

Paskelbta: rugsėjo 11, 2019

Sveikatinimo vonioms naudojamas gėlas vanduo (į jį pridedama aromatinių ir vaistinių medžiagų arba jis prisotinamas dujų – deguonies, azoto ir kt.), mineraliniai vandenys (natūralūs ir dirbtiniai), jūros vanduo, gydomasis purvas, smėlis. Oro ir saulės vonioms naudojamas gydomasis oro ir saulės radiacijos poveikis. Įprastai gydomąsias vonias skiria gydytojas. Dažniausiai gydomosios vonios daromos sanatorijose ir gydymo bei profilaktikos įstaigose, tačiau profilaktinę gydomąją vonią galite pasidaryti ir savarankiškai namuose (geriausia, gydytojui konsultuojant).

Namuose galima daryti gėlo vandens ir kai kurias vaistines vonias. Gulinčiojo vonioje veidas turi būti gerai apšviestas, nes iš veido kraujagyslių reakcijos gerai matyti, kaip ligonis toleruoja atliekamą procedūrą. Vonioje reikia gulėti ramiai, atsipalaidavus. Kad būtų patogiau, po galva galima pasidėti rankšluostį arba guminę pripučiamą pagalvėlę. Baigus procedūrą, kūnas nušluostomas sausu, dar geriau pašildytu rankšluosčiu ir ilsimasi apie 30 min.

Kuo didesnis vandens ir odos temperatūros skirtumas, tuo geriau vonia veikia. Dėl to itin populiarios kontrastinės vonios su staigia arba tolygia temperatūros kaita. Šaltos (iki dvidešimties laipsnių) ir vėsios (dvidešimt dviejų-trisdešimties laipsnių) vonios tonizuoja, šiltos (trisdešimt septynių-trisdešimt devynių laipsnių) – ramina, karštos (keturiasdešimties laipsnių ir daugiau) – varo prakaitą. Galima atlikti ir bendrąsias vonias (kai į vandenį panardinamas visas kūnas, išskyrus galvą, pečius, viršutinę krūtinės dalį), vietines (dažniausiai rankų, kojų) ir pusvones (kai kūnas panardinamas iki juosmens). Kontrastinių temperatūrų vonios dažniausiai tinka linkusiems peršalti. Atliekama taip: į vieną dubenį pripilama karšto vandens (keturiasdešimt dviejų laipsnių), į kitą – šalto (dešimties-dvylikos laipsnių). Pakaitomis kojos pamerkiamos tai į vieną, tai į kitą dubenį. Paskutinįkart merkiama į šaltą vandenį. Karštame vandenyje kojos laikomos minutę-dvi, šaltame – apie penkiolika-dvidešimt sekundžių. Procedūra atliekama dešimt minučių.

Gydomosios vonios vaikams daromos atsargiai, nes jie jautresni temperatūrai. Vaikams daromų šiltų ir karštų vonių temperatūra turėtų būti pora laipsnių žemesnė negu suaugusiųjų vonių. Vaikams nepatartina atlikti vėsių ar šaltų bendrųjų vonių.

Namie vaikams galima paruošti spyglių vonias, kalio permanganato (dezinfekuoja odą), druskos (gydo nuo rachito), druskos ir spyglių, krakmolo ar sodos (gydo odos ligas), garstyčių (viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti), ramunėlių nuoviro (raminančio poveikio) vonias.

Jei norite pasidaryti gydomąją vonią namuose, tačiau vonia pasenusi ir neatrodo tinkama sveikatinimo procedūroms, siūlome Jums greitą ir paprastą išeitį – vonios restauravimas vonia vonioje technologija. Kreipkitės kontaktuose nurodytu telefono numeriu ar elektroniniu paštu ir gaukite išsamią konsultaciją visais vonios atnaujinimo klausimais.

Vonios restauravimo kainos nurodytos čia.